Royal Academy Of Musıc

İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (the Associated Board of the Royal Schools of Music), dünyada 100’den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan bu kurul, Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Drama’ nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır.

Sınavlar, 2 ayrı kategoride ele alınabilir.

1-Preparatory Test ( Hazırlık): Bu sınavda geçme kalma yoktur. Sınayıcı, sınav sırasında öğrencinin icrası ile ilgili düşüncelerini yazıp sınav bitiminde öğrenciye vermektedir.

2-Aşamalı (uygulamalı) sınavlar : 1 den 8. aşamaya kadardır. Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. 8. aşama sertifikasına sahip olan kişi ABRSM lise bitirme diplamasını almış sayılır.

TEORİ SINAVLARI:

ABRMS uygulamalı sınavlarınnda 6. seviyeye girmek isteyen tüm adayların 5. seviye Teori sınavından başrı kazanmış ve sertifikasını almış olması zorunludur. Teori sınavı yılda bir defa Kasım ayında gerçekleşir. Lisans diplomasına başvurmak isteyen adayların teori sınavının 8. seviye sertifikasını alma zorunludur.

ABRSM Diplomaları sırası ve denklikleri aşağıdaki gibidir.

Dip ABRSM : Diploma of the Associated Board of The Royal Schools of Music

LRSM : Licentiate of The Royal Schools of Music

FRSM : Fellowship of The Royal Schools of Music

Heyet diplomaları İngiltere’deki müzik üniversitelerine denk kabul edilmektedir.

DipABRSM : Üniversite 1. sınıf.

LRSM : Lisans Diploması

FRSM : Master Diploması